Објавено на:

Сенаторот Ковитиди: Американското „партнерство“ во Пафицикот е за да ја неутрализира Кина

t

Механизмот инициран од САД за партнерство во Пацификот има за цел да го неутрализира растечкото влијание на Кина во азиско-пацифичкиот регион, изјави за РИА Новости сенаторката Олга Ковитиди.

САД, ОК, Јапонија, Австралија и Нов Зеланд лансираа Партнери во Синиот Пацифик (ПБП) Пацифик.

„Формирањето на нов регионален механизам е видлив обид на англосаксонците да го задржат регионот на Пацификот во нивната сфера на влијание. Јасно е дека пацифичкиот регионализам на новиот американски проект е насочен кон неутрализирање на растечкото влијание на Кина во азиско-пацифичкиот регион“, рече Ковитиди.

Како што истакна сенаторот, партнерството беше набрзина формирано во пресрет на јулскиот самит на Форумот на Пацифичките Острови што ќе се одржи на Фиџи. Главна тема на овој самит ќе биде дискусијата за Пактот за безбедност потпишан од Соломонските Острови и Кина во мај 2022 година. тој рече.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД со предупредување за Турција: Да не…

Соединетите Американски Држави ја предупредија Турција да…

Денеска започнува воената вежба на Кина во…

Кина денеска почнува воени вежби во некои…

Жртви би биле 5 милијарди луѓе: Кој…

Кои земји би можеле да ја преживеат…

Кина разви и тестираше дрон за промена…

Кина разви нов систем на дронови за…

Фенгхе: Кина не може да се “скроти”,…

Кинеската Народноослободителна армија не се плаши од…