Објавено на:

Сенаторот Ковитиди: Американското „партнерство“ во Пафицикот е за да ја неутрализира Кина

t

Механизмот инициран од САД за партнерство во Пацификот има за цел да го неутрализира растечкото влијание на Кина во азиско-пацифичкиот регион, изјави за РИА Новости сенаторката Олга Ковитиди.

САД, ОК, Јапонија, Австралија и Нов Зеланд лансираа Партнери во Синиот Пацифик (ПБП) Пацифик.

„Формирањето на нов регионален механизам е видлив обид на англосаксонците да го задржат регионот на Пацификот во нивната сфера на влијание. Јасно е дека пацифичкиот регионализам на новиот американски проект е насочен кон неутрализирање на растечкото влијание на Кина во азиско-пацифичкиот регион“, рече Ковитиди.

Како што истакна сенаторот, партнерството беше набрзина формирано во пресрет на јулскиот самит на Форумот на Пацифичките Острови што ќе се одржи на Фиџи. Главна тема на овој самит ќе биде дискусијата за Пактот за безбедност потпишан од Соломонските Острови и Кина во мај 2022 година. тој рече.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Финската премиерка: Европа не е доволно силна…

Финската премиерка, Сана Марин, денеска во Сиднеј…

Кинескиот претседател: Ќе ја зајакнеме комуникацијата со…

Кина ќе продолжи да ја зајакнува комуникацијата…

САД и Русија ќе ја убедуваат Турција…

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…

САД размислуваат да ги прогласат “Вагнер” за…

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден размислува…