Објавено на:

Сепак нема да биде така лесно: Истакнати членки на ЕУ бараат детално да се испита подготвеноста на Украина за влез во Унијата

t

Германија, Холандија и другите западноевропски земји сакаат Европската комисија да ја испита подготвеноста на Украина за членство во ЕУ пред да ја забрза нејзината апликација во блокот, објави Блумберг во понеделникот, цитирајќи неименувани дипломати. Источноевропските соседи на Украина се залагаат за брзо пристапување.

Овие земји, меѓу кои се именувани само Германија и Холандија, „сакаат да се фокусираат на пружање практична поддршка за Украина и ставање крај на војната, наместо да се впуштат во процес кој би можел да потрае најмалку една деценија“, објави Блумберг.


Украина поднесе барање за членство во ЕУ минатата недела, при што претседателот Володимир Зеленски побара „итно пристапување преку нова специјална процедура“. Неговото барање беше поддржано од лидерите на Бугарија, Чешка, Естонија, Летонија, Литванија, Полска, Словачка и Словенија, кои во отворено писмо побараа „институциите на ЕУ да преземат чекори за веднаш да и дадат на Украина статус на земја-кандидат за ЕУ ​​и отворете го процесот на преговори“.


Сепак, таква „специјална процедура“ не постои, па дури и за постигнување статус на земја-кандидат обично е потребна истрага од Европската комисија и едногласна согласност од сите 27 земји-членки на ЕУ. Еднаш кандидат, членството може да потрае со години, па дури и децении за да се додели. Турција, на пример, е земја кандидат од 1999 година.

И покрај тоа што претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ја опишува Украина како „една од нас“, првиот дипломат на блокот, Жозеп Борел, во понеделникот рече дека членството може да потрае „многу години“. При оценувањето на кандидатурата на една земја за членство, Европската комисија оценува сè, од нејзините економски перформанси до нејзиниот правен систем до еколошките регулативи и земјоделските практики.

ЕУ гледа неповолно и на земјите со високо ниво на корупција. Со оглед на тоа што Украина често се смета за најкорумпираната земја во Европа и една од најкорумпираните во светот, владата на Зеленски ќе мора да спроведе значајни реформи за да се смета за кандидат за ЕУ ​​во нормални околности.

„Приклучувањето во ЕУ не е нешто што може да се направи за неколку месеци… тоа вклучува интензивен и далекусежен процес на трансформација“, рече германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок на прес-конференција во понеделникот во Берлин.


Друг фактор што веројатно ја објаснува неподготвеноста на Германија и Холандија за брзо пристапување е фактот дека Украина е најсиромашната земја во Европа по повеќекратни мерила. Со 3.727 долари по глава на жител, нејзиниот БДП е помалку од половина од оној на најсиромашната земја во ЕУ, Бугарија.

Германија и Холандија придонесуваат повеќе отколку што добиваат од ЕУ и се најголеми и шести најголеми придонесувачи во годишниот буџет на блокот. Признавањето на Украина ќе стави поголем притисок врз економиите на двете нации.

Дополнително, доколку Украина се приклучи додека сè уште е во војна, ЕУ ќе стане страна во конфликтот со Русија, како што е утврдено во „клаузулата за заемна одбрана“ од Лисабонскиот договор.

И покрај очигледното неединство во блокот околу членството на Украина, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел во понеделникот објави дека „ќе разговараме за апликацијата за членство на Украина во [наредните] денови“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Вознемирувачко фото) Командант на Азов се радува…

Украински офицер кој во еден момент командуваше…

Србија ќе помага во обнова на украинските…

Србија ќе учествува во обновата на украинските…

(Видео) Уште една воена единица ѝ откажа…

Одбраната на Северодонецк се распаѓа - уште…

Украинците разнеле оклопен воз полн со руски…

Украинските борци разнеле оклопен воз со руски…

ЕУ ќе ја “оживува” Украина со 9…

Европската унија ќе одвои девет милијарди долари…