Објавено на:

Сепак не исчезнале – според британско разузнавање: Најголем дел од руските сили сега се на 25 километри од Киев

t

„Голем дел“ од руските сили сега се на 25 километри од центарот на градот на Киев, соопшти британското Министерство за одбрана во последниот разузнавачки извештај.

Во проценката се додава дека големата руска колона северно од главниот град се распрснала – „веројатно во обид да го опколи градот“.


„Тоа, исто така, може да биде обид на Русија да ја намали својата ранливост на украинските контра напади, кои нанесоа значителна штета на руските сили“, соопшти британското Министерство за одбрана.

Во извештајот уште се додава дека градовите Чернигов, Харков, Мариупол и Суми се опколени и се соочуваат со силно гранатирање.

Во меѓувреме, украинското Министерство за одбрана утринава објави видео на кое, како што информира, се гледа како се „непријателските сили на пат кон Киев се уништени со воздушен напад“.

„Непријателскиот контролен пункт во правец на Киев е уништен. Нашите воздушни сили работат“, напиша Министерството во описот на снимката.

Автентичноста на снимката засега не може да се потврди од независни извори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Здравствени придобивки од пивото: 10 причини зошто…

Конечно и љубителите на пивото може да…

Осомничените за “Делчевски ниви” се во полициска…

Седумината осомничени за случајот ,,Делчевски ниви” се…

„Глаголицата и кирилицата низ призмата на богатото…

Во седмицата кога уште еднаш се одбележува…

Никогаш полесно – Еве како да излечите…

Многу луѓе во светот страдаат од габа…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…