Објавено на:

Сестрата на севернокорејскиот лидер ја обвини Украина дека бара нуклеарно оружје

t

Државниот медиум на Северна Кореја објави дека сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун – Ким Јо Јонг ја обвини Украина дека бара нуклеарно оружје, пренесува Ројтерс.

Ким своето тврдење го темели на онлајн петиција која досега собра помалку од 1.000 потписи.

Таа петиција би можела да биде политички заговор од канцеларијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, рече Ким, но не обезбеди докази за тоа тврдење.

По минатонеделната најава на рускиот претседател Владимир Путин дека Москва планира да распореди нуклеарно оружје во Белорусија, на веб-страницата на кабинетот на украинскиот претседател е отворена петиција.

Во петицијата се бара Украина да биде снабдена со нуклеарно оружје или да биде вооружена со такво сопствено оружје.

Од попладнево петицијата доби само 611 потписи, многу помалку од 25.000 потребни за одговор од Зеленски.

Британската агенција оценува дека Северна Кореја ја поддржува руската инвазија на Украина, но негира дека и испорачува оружје на Москва.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија тврди дека уништиле тенк Леопард со…

Руски извидници во Запорожје тврдат дека уништиле…

Лукашенко: Западот се подготвува да го пушти…

Белорускиот претседател рече дека Америка стои позади…

Херсон доби нов проруски шеф на регионот,…

Избраниот гувернер на регионот Херсон, Владимир Салдо,…

Нова воена помош од 480 МИЛИОНИ ДОЛАРИ…

Канада ќе обезбеди дополнителна воена помош од…

“Сувереност”: САД барале објаснување од Полска за…

САД побараа од Полска да ја објасни…