Објавено на:

Се бори за живот: Рускиот министер за одбрана доживеал тежок срцев удар?

t

Според украински и западни извори, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу (66) се наоѓа интензивна нега откако доживеал тежок срцев удар.

Медиумите ја пренесуваат изјавата на руско-израелскиот бизнисмен, Леонид Невзлин, дека рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу доживеал тежок срцев удар, поради што рускиот министер за одбрана би можел „да остане инвалид“.

Шојгу, кој беше десна рака на Путин и водач на руската војска веќе една деценија, наводно бил главен на командата во првите недели од војната во Украина, но неодамна исчезна од редовните брифинзи во Кремљ – пишуваат медиумите.

На крајот на март имаше сомнежи за тензии меѓу Путин и Шојгу поради бавниот напредок на инвазијата, а американските разузнавачи сугерираат дека двајцата се скарале кога Путин дознал за размерите на руските загуби во Украина.

Се верува дека Шојгу (66) сега е на интензивна нега откако доживеал тежок срцев удар што, според Невзлин, „не можело да се случи од природни причини“.

Шојгу последен пат беше виден во средата на видео-конференција со Путин и другите министри за развојот на Арктикот, но не зборуваше, а има шпекулации дека Кремљ користи претходно снимена снимка од Шојгу по неговото повлекување од јавните настапи пред неколку недели.

Невзлин, поранешен медиумски магнат и главен нафтен директор, е еден од неколкуте руски бизнисмени кои беа принудени да побегнат кога беа цел на Кремљ во 2003 година, откако Путин одлучи да ја преземе нафтената компанија „Јукос“.

Тој беше осуден во отсуство на доживотен затвор во 2008 година, а минатиот месец објави дека се откажува од рускиот пасош.

Вести од моите извори во Москва: Шојгу испадна од играта, може да стане инвалид ако преживее. Одеднаш доби тежок срцев удар, на интензивна нега е, приклучен е на апарати. Приказна „Има различни причини за срцев удар“ – изјавил Невзлин, според украинските медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Кола удри репортерка дур известуваше во…

Гледачите на телевизија во Западна Вирџинија се…

(Видео) Човек преживеа директен удар од гром

Чувар на фирма во Индонезија преживеа директен…