Објавено на:

Се вжештува конфликтот Унгарија – Украина: Сијарто бара Украинците да запрат со навредите

t

Унгарското МНР го повика амбасадорот на Украина за, како што велат, навредливите коментари од Киев за ставот на Будимпешта за руската инвазија.

Според Ројтерс, унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, во коментар објавен три дена по реизборот на Орбан, рече дека Унгарија ја осудила руската инвазија и го признала суверенитетот на Украина. Тој додаде дека Унгарија примила стотици илјади украински бегалци.


„Време е украинските лидери да престанат да ја навредуваат Унгарија и да ја признаат волјата на унгарскиот народ. Ова не е наша војна, затоа сакаме да останеме надвор од неа“, рече Сијарто, мислејќи на победата на Орбан на изборите во Унгарија.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Орбан се плаши од влијанието на Русија и дека ќе мора да избере меѓу Москва и „оној свет“. Орбан ја осуди руската инвазија на Украина и не стави вето на санкциите на Европската Унија против Москва.

Сепак, Орбан јавно не го критикуваше рускиот претседател Владимир Путин и рече дека не се согласува со санкциите против Русија. Тој ја отфрли идејата за ограничување на увозот на нафта и гас од Русија и рече дека тоа ќе ја уништи унгарската економија, пренесуваат медиумите.

Орбан извојува убедлива победа на парламентарните избори во Унгарија во неделата. По изборите, тој се соочи со критики од полските власти за неговиот внимателен став за војната во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ го шокираше Балканот: Големи се шансите…

Во изјава за ТВ Прва, претседателот на…

Билд: Цените во Германија растат, а тежините…

Во Германија потрошувачките цени постојано растат, но…

Финска официјално аплицира за членство во НАТО

Претседателот на Финска, Саули Нинисто изјави дека…

Седум држави формираат заеднички систем за размена…

САД, Јапонија, Канада, Јужна Кореја, Тајван, Филипини…

Русија ја национализира фабриката „Рено“ повторно ќе…

Русија ја национализираше големата фабрика што му…