Објавено на:

Се вклучува во војната? Белорусија формира оперативна команда на гранцата со Украина

t

Белорусија формира оперативна команда на границата со Украина.

Белорускиот претседател Александар Лукашенко нареди итно формирање на оперативна команда на вооружените сили во украинскиот правец, пренесе агенцијата Белта.


„За жал, отворена е нова насока, како што велиме, нов фронт и мора да внимаваме. За тоа веќе разговаравме. Министерот тогаш предложи да се отвори уште една оперативна команда – на јужниот раб, во јужниот правец на нашата земја. „Тоа беше минатата година. Тогаш видовме дека треба да се направи нешто, но времето беше толку динамично, што брзо не поттикна итно да го формираме тој оперативен правец. Заедно со западниот и северозападниот, јужното крило ќе се формира“, рече Лукашенко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…

Литванија ќе продолжи да го блокира Калининград

Јасно ѝ кажав на претседателката на Европската…

Русија: Во Киев погодивме фабрика за оружје,…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…