Објавено на:

Се вовлекуваат нови страни во конфликтот: Украина ѝ вети помош на Молдавија за зачувување на нејзиниот територијален интегритет

t

Украинското Министерство за надворешни работи вети поддршка за територијалниот интегритет на Молдавија и ја обвини Русија дека се обидува да создаде немири и да ја дестабилизира целата област.

Од таму велат дека постапките сугерираат дека Русија се обидува да ја вовлече областа во својата војна против Украина.

Пишувајќи на Твитер, Михајло Подољак, помошник на претседателот на Украина, рече „Украина дефинитивно ќе обезбеди стратешка безбедност на регионот. Но, ние треба да работиме како тим“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…

Членките на ЕУ ќе ѝ испратат на…

Земјите од Европската Унија планираат да ѝ…

Украина очекува Кина со своето влијание врз…

Украина очекува Кина да го искористи своето…

Му текнало да се прошета: Од Кремљ…

Рускиот претседател Владимир Путин во последен момент…

Семејство од Мариупол го пречека Путин со…

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на…