Објавено на:

Се израмнува полето на вооружување?! – САД успешно тестирале хиперсонична ракета уште пред две недели

t

САД успешно тестираа хиперсонична ракета во средината на март, но не излегоа во јавноста со неа две недели за да избегнат тензии со Русија во време кога претседателот Џо Бајден требаше да патува во Европа, изјави за Си-Ен-Ен официјален претставник запознаен со ова прашање.

Концептот за оружје за дишење со воздух (HAWC) беше лансиран од бомбардер Б-52 на западниот брег на САД, рече официјалниот претставник.


Тестот дојде неколку дена откако Русија објави дека користела сопствена хиперсонична ракета за време на инвазијата на Украина, тврдејќи дека цели на складиште за муниција во западна Украина.

Американските власти ја минимизираа важноста на руската ракета од типот Кинжал. Секретарот за одбрана Лојд Остин рече дека не го смета тоа за „пресвртница“.

Тестот се одржа додека претседателот Бајден се подготвуваше да ги посети сојузниците на НАТО во Европа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Годините си го прават своето: Бајден…

Бајден ја помеша Северна Кореја со Јужна…

Курти: Проблемите на Балканот доаѓаат од Белград…

Балканскиот регион е загрозен единствено од Белград,…

СЗО: Нема потреба од масовна вакцинација против…

Нема потреба од масовна вакцинација против мајмунски…

Бугарски професор: Ветото е бугарска глупост на…

Бугарскиот професор Евгени Даинов вечерва во дебатниот…

Одлуката за Македонија ќе се носи во…

Коалицијата имаше многу конструктивен дијалог на темата…