Се мобилизираат приватните лекари во Егејска Македонија

t

Од три региони во северниот дел на Грција, во среда започнува мобилизација на приватните лекари, кои во период од еден месец ќе помагаат во битката со пандемијата во државните болници, јави дописничката на МИА од Атина.

Конкретната одлука за мобилизација веќе е објавена во Службен весник на Грција, а ќе се мобилизираат пулмолози, општи лекари и анестезиолози.

Поради брзото ширење на Омикрон, грчките болници се соочуваат со сериозни проблеми и недостиг на персонал со оглед на тоа што околу 2.500 здравствени работници се во карантин поради зараза со Ковид-19, според претседателот на Федерацијата на вработени во државните болници Михалис Јанакос.

Министерот за здравство на Грција Танос Плеврис, говорејќи за грчкото радио „Атина 9.84“, најави дека атинска општа болница одново ќе стане ковид центар и ќе прима пациенти исклучиво со Ковид-19 и соопшти дека болниците во Атина ќе се зајакнат со околу 800 дополнителни кревети од приватните клиники.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дополнителни 36 спасувачи ќе бидат испратени во…

Дополнителни 36 припадници на специјалните сили обичени…

Центарот за македонски јазик во Грција достави…

И покрај обидите на грчките власти да…

Грција испраќа втор спасувачки тим во Турција

Грција денеска испраќа втор спасувачки тим во…

САД ја поздравуваат деескалацијата на реториката меѓу…

САД ги поздравуваат напорите на лидерите на…

Нема непријатели во вакви моменти: Грција испраќа…

Спасувачки тим, лекари, кучиња спасувачи и специјално…