Се накомија на Си Џинпинг: Западот тврди дека му се подготвува пуч – кинескиот претседател страда од смртносна болест?

t

Кинескиот претседател Си Џинпинг боледува од смртоносна мозочна аневризма, тврдат Западните медиуми – додека се соочува со државен удар поради катастрофалните заклучувања во Кина поради Ковид.

Кинескиот претседател (68), наводно сакал да се лекува со традиционална медицина наместо да оди на тешка операција откако итно бил пренесен во болница, пишува The Sun.

Според новинската агенција АНИ, Кси претрпел „церебрална аневризма“ на крајот на 2021 година.

Гласините за здравствената состојба на Кси се вртат со години, со нови шпекулации предизвикани од неговото необјаснето отсуство на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Во март 2019 година, за време на посетата на Италија и Франција, Кси беше забележан со забележливо куцање и му требаше помош додека се обидуваше да седне.

И обраќајќи и се на јавноста во Шенжен во октомври 2020 година – во екот на пандемијата на Ковид – набљудувачите го забележаа неговиот бавен говор и кашлање.

Стравувањата од државен удар поради екстремните мерки за заклучување на Ковид на Кси, исто така, се зголемуваат.

Наместо да научиме да живееме со вирусот, одговорот на тоталитарниот режим на пандемијата е целта да има нула случаи со цврсто затворени граници, масовни тестирања и карантини.

Бруталната стратегија на Кина предвидува екстремни ограничувања наметнати на градовите со само неколку инфекции, при што цели згради се затворени дури и ако е регистриран само еден случај бидејќи оние кои се позитивни се испраќаат во кампови за карантин.

И оваа недела, Постојаниот комитет на Политбирото ги предупреди луѓето да не ги доведуваат во прашање строгите политики што ги заклучија градовите низ целата земја.

Во исто време, премиерот Ли Кечијанг алармираше за „комплицираната и тешка“ ситуација со вработувањето во Кина предизвикана од мерките за заклучување.

Но, измешаните пораки од шефовите на кинеската влада покренаа прашања за тоа дали има раскол на врвот, бидејќи прашалниците висат околу тоа колку е одржлива стратегијата на нула случаи на Си.

Си и Ли некогаш важеа за ривали за главната функција, пишува Блумберг.

Ричард Мекгрегор, автор на Партијата: Тајниот свет на комунистичките владетели на Кина, рече: „Веројатно е тешко да се каже дека Си и Ли лично се караат, но нивните изјави навистина претставуваат различни ставови во системот за Ковид и неговиот влијание.

„Кина доаѓа до точка каде што потребата за вистинска дебата за тоа дали цената што се плаќа за понатамошни заклучувања е вредна за економската штета“.

Експертите веќе тврдат дека Си би можел да биде соборен од ривалите кои се заситени од режимот на земјата во следните 18 месеци.

Роџер Гарсајд – автор на Кинескиот пуч: Големиот скок кон слободата – рече дека Си ќе биде исфрлен од внатрешните противници во кинеската комунистичка партија со државен удар во Пекинг.

„Тешки трошоци“

Поранешниот дипломат верува дека главната закана за Си ќе дојде од „врвните редови“ на Комунистичката партија.

Тој рече дека политиката на Кина за нулта Ковид може да биде крај за КС бидејќи неговата пренатрупана стратегија ја „заклучи земјата во изолација“ од остатокот од светот.

Гарсајд верува дека комунистичкиот режим ја однел Кина во ќор сокак бидејќи нејзиниот драстичен пристап на нулта толеранција би можел „да им експлодира или да предизвика политичка криза“.

Тој рече дека тврдокорната политика може да нанесе „тешки трошоци“ на кинеската економија и општество, бидејќи граѓаните се борат со брзораспространетите епидемии и невработеноста бидејќи бизнисите се принудени да се затворат.

Тој за The Sun Online изјави: „Можно е нивната стратегија „Ковид-19“ да им експлодира или да предизвика политичка криза.

Веќе во 2017 година, висок кинески функционер тврдеше дека неколку врвни членови на Комунистичката партија подготвувале заговор да ја преземат власта од Си.

Тоа доведе до корупциска акција во која беа уапсени тројца членови на партијата, објави Би-Би-Си.

Медиумите тврдеа дека Џинпинг би можел да биде соборен ако научниците докажат дека Ковид избегал од лабораторија во Вухан.

Џејми Мецл изјави за LBC минатата година: „Во Кина, ако тоа биде апсолутно докажано, мислам дека има реални шанси Си Џинпинг да биде соборен.

„Ќе има барања за репарации ширум светот против Кина. „Тоа би било огромен геополитички удар за таа земја. „Само помислете на гневот на сите ширум светот“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лукашенко: Ако им треба помош на нашите…

Зборувајќи за време на државната посета на…

Еден гол му беше доволен на Интер…

Бранителот на пехарот во Купот на Италија,…

Заврши седницата на ИО на СДСМ: Еве…

(Интегрален текст од изјавата на Богданка Кузеска,…

(Видео) Грев е ова што ѝ го…

Грев е тоа што ѝ го прават…

(Видео) Ангелов ексклузивно за Инфомакс: На следните…

Доколку на наредните избори не добиеме 100%…