Се нудат лажни вакцини – Предупредува Европол

t

Шефицата на европската полиција Кетрин де Боле вели дека криминалците можат да се обидат да го искористат големото барање за вакцини во светот, пренесува „Хина“.

Таа додаде дека официјалните лица веќе забележале конкретни знаци на валкана игра, како што е нудење лажни вакцини на социјалните мрежи.

Таа исто така изјави дека државите мора да бидат подготвени, криминалните групи да се обидат да ги украдат нивните дози на вакцини, а Европол ги идентификува потенцијалните жаришта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) ШОКАНТНО: Директор на Фајзер признава дека…

Џордон Тристон Вокер, директор за истражувања и…

Во земјава регистриран првиот случај на зараза…

 Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти…

ЦДЦ ПРАВЕЛ ФИНГИРАНИ АНКЕТИ: Скриени несаканите реакции…

Американските Центри за контрола и превенција на…

ШЕСТ ПРОЦЕНТИ ОД НАСЕЛЕНИЕТО ПОЗИТИВНИ НА КОРОНА:…

Шест проценти од населението во Македонија е…

Страшно: Речиси 60.000 луѓе во Кина починале…

Кина денеска соопшти дека речиси 60.000 луѓе…