Објавено на:

Се огласија од Белата куќа: Не се мешаме во ситуацијата со претресот на имотите на Трамп

t

Белата куќа не се меша во ситуацијата со претресите на имотот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп и откривањето на голем број тајни документи од него, изјави во неделата Карин Жан-Пјер, портпарол на американската администрација.


„За мене, како прес-секретар на претседателот на Соединетите Американски Држави, би било погрешно да се коментира за ова. Би било погрешно секој од нас во администрацијата, вклучително и претседателот, да ги коментира овие настани. Ова прашање се однесува на активностите на системот за спроведување на законот“, рече Жан-Пјер на телевизискиот канал ABC.

Таа нагласи дека американското Министерство за правда, кое го истражува случајот, останува целосно независно и без мешање на Белата куќа. „Ние не сме вклучени во овој случај, не сме информирани и не се мешаме во ова“, рече портпаролката на Белата куќа.

Во понеделникот вечерта Трамп изјави дека неговиот имот во Мар-а-Лаго бил претресен од агенти на ФБИ. Поранешниот претседател додаде дека агентите на ФБИ не дозволувале никого, вклучително и адвокатите, да бидат присутни за време на претресите. Јавниот обвинител Мерик Гарланд во четвртокот изјави дека тој лично одобрил поднесување тужба за налог за претрес, одлука која не била лесна, но била оправдана.

Како што пишуваше во петокот Волстрит журнал, вкупно, при претресите на имотот на екс-претседателот, агентите на ФБИ заплениле 11 комплети тајни документи, а од таму биле земени и околу 20 кутии со документација, фотографии и белешки. Запленетите документи вклучуваат помилување за поранешниот советник на Трамп, Роџер Стоун.


Судот во Флорида издаде налог за претрес на имотот на Трамп и попис на запленетиот имот. Како што следува од документите, налогот за претрес бил одобрен од судот попладнето на 5 август, органот дозволил да ја истражи целата територија на имотот. Судот, како што произлегува од документите, меѓу другото се водел и од членот од американскиот законик за „собирање, пренесување или губење информации за одбраната“. Списокот на запленети предмети вклучува кутии со документи, белешки, фотографии и строго доверливи документи.
Казната според членот за чувствителни информации, на кои судот се повикува во документот, може да биде парична казна или затвор до десет години, според членот за уништување или фалсификување исправи – до 20 години затвор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

72% од Американците не сакаат Бајден да…

72 отсто од Американците не сакаат Бајден…

Ковачевски им порача на Македонците во САД…

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски синоќа се…

“Да знаат со што си имаат работа”:…

Русија ќе му ја покаже на американскиот…

Доаѓа зима: Америка нема доволно гас за…

Американските производители на нафта и гас нема…

Кирилов: САД признаа дека во Украина се…

Американската делегација во Женева призна дека во…