Се огласија од кабинетот на Џафери: Спикерот нема да ја коментира објавената аудио снимка

t

Од кабинетот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, за Плусинфо одговорија дека тој нема да дава изјава во врска со аудио снимката што беше објавена синоќа на социјалните мрежи и на неколку македонски медиуми, а на која може да слушне како наводно Џафери со пцости и навреди им се обраќа на некои луѓе.

Плусинфо се обиде да дознае дали гласот што може да се слушне на снимката му припаѓа на Џафери, на кои луѓе им се обраќа и дали ако е тоа неговиот глас ќе даде објаснување за своето однесување во просториите на Собранието на Република Македонија. Сепак, од неговиот кабинет претпладнево категорично ја отфрлија можноста за негова изјава и одговорноста ја префрлаат на тие што не го исклучиле тонот и не го прекинале снимањето по завршувањето на седницата.

На аудио снимката може да се слушнат навредливи и недолични пораки од машки глас.

– Сите од служба, конкретно од седници, веднаш кај мене, сите позади што седат сите до еден, вие што сте на плата и уште си е..те мајка овде. Што бараш бе ти овде, ајде бегај таму, бегај, излези – ова е дел од говорот кој е снимен тајно а потоа објавен на социјалните мрежи од каде го презедоа медиумите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Средба на Џафери со претседателката на италијанскиот…

Соработката меѓу Италија и С. Македонија на…

Седницата за избор на нова влада во…

Претседателот на Собранието Талат Џафери седницата за…

Џафери: Новата влада би ги преземала функциите…

Претседателот на Собранието Талат Џафери изјави дека…