Се огласи американската амбасада за ставот на Србија за кризата во Украина

t

Американската амбасада во Белград се огласи откако претседателот Александар Вучиќ го презентираше ставот на Србија за кризата во Украина.
„САД го поздравуваат повторениот став на Србија и на претседателот Александар Вучиќ за поддршка на територијалниот интегритет на Украина, кој е нарушен со незаконски и неиспровоцирани напади од Русија“, објави Амбасадата на Твитер.

Да потсетиме, Вучиќ рече дека Србија се залага за мир, го почитува меѓународното право и смета дека не е во ред да се нарушува територијалниот интегритет на која било земја, вклучително и Украина, но дека нема да воведува санкции кон Русија , бидејќи ќе се води според заштита на неговите интереси.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

САД отстранија пет екстремистички групи од листата…

САД денеска отстранија пет екстремистички групи од…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

САД ќе остават 100.000 војници во Европа

САД навестуваат дека уште некое време во…