Се огласи и Павле Трајанов: Има мали разлики меѓу Македонија и Украина – Бугарија има геноцидна политика

t

Павле Трајанов лидер на Демократски сојуз во емисијата 24 анализа рече во овие тешки моменти во Европа, и на Балканот сето тоа се рефлектира.

„Мораме да видиме каде е клучниот проблем, а тоа е Бугарија која го негира македонскиот народ. Тоа е своевидна геноцидна политика. Ако направите паралела што тоа Путин изјави за Украина, со мали разлики, истиот однос го има Бугарија кон Македонија. Во Украина наместо дипломатијата зборува артилеријата. Европа никогаш не решавала круцијални прашања“, рече Трајанов.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вака се стабилизира Влада: Претседателот на огранокот…

Струмичкиот бизнисмен Столе Лазаров, сопственик на неколку…

Трајанов пак ја тpece Владата на Ковачевски:…

Помалите парламентарни партии кои се дел од…

Павле Трајанов повторно го тpece мнозинството: Од…

Заедно со другите помали партии одамна бараме…