Се огласи Неделков: Штрајкот ПРОДОЛЖУВА – СОНК утре ќе ги разгледа предлозите на Владата

t

СОНК очекува да ги добие денешните заклучоци на Владата, а во врска со генералниот штрајк на вработените во детските градинки, основните и средни училишта, информираат од Синдикатот.

-Советот на СОНК во текот на утрешниот ден ќе одржи седница на која што детално ќе го проанализираат ставот на Владата и ќе се произнесе по него. Дотогаш, односно додека членовите на СОНК не се произнесат поинаку, штрајкот продолжува, истакна првиот човек на СОНК, Јаким Неделков.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Следува нов штрајк? Се уште нема договор…

Министерството за труд и социјална политика и…

СОНК и МОН оптимисти дека утре ќе…

И СОНК и министерот за образование оптимисти…

Дали наставниците ќе го повторат генералниот штрајк…

Повторното активирање на штрајкот во образованието ќе…

Неделков: Толку можеме да направиме засега, ако…

Имавме средба. Исходот е тоа што преговаравме…

Нема договор: СОНК и МОН закажаа нова…

Министерката за труд и социјална политика, Јованка…