Објавено на:

Се огласи руската амбасада во САД: Институциите се русофобични, Американците да читаат факти не измислици

t

Руската амбасада во Соединетите Американски Држави ги нарече „русофобични” инсинуациите и дел од „кампања за демонизирање на руските трупи“ пренесени во извештајот што циркулираше во медиумите одреден американски експертски центар кој ја обвини Русија за геноцид во Украина.


„Го свртевме вниманието на извештајот на невладината организација New Lines Institute for Strategy and Policy, циркулиран во американските медиуми, во кој Русија е обвинета за поттикнување геноцид во Украина. Следните русофобични инсинуации се дел од кампањата оркестрирана од Западот за демонизирање руските вооружени сили“, се вели во соопштението на амбасадата.Д-р Азим Ибрахим, директор за специјални иницијативи на Институтот за стратегија и политика New Lines, во придружната белешка кон извештајот, тврди дека експертите на организацијата идентификувале „многу сериозен ризик од геноцид“, кој, според нивното мислење, „ ја активира обврската на државите да го спречат, во согласност со член I од Конвенцијата за геноцид“.

Руската амбасада соопшти дека „на терен работите се токму спротивни“ и ја повика американската јавност „да обрне внимание на фактите и да престане со криминалната рамнодушност кон постапките на украинските радикали“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полски медиум: Калининград можеше да биде наш,…

Полски "Онет": Калининград можеше да биде наш,…

Путин “удри метла”: Големи промени во командата…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека раководството на централните…

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…

(Видео) Малку ги изненади: Шојгу им упадна…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу беше…