Објавено на:

„Се отвора втор фронт“ против Русија: Молдавија ја мобилизира армијата да ѝ помогне на Украина во Одеса

t

Според нивните зборови, менторите му наложиле на претседателот на Молдавија да го разработи прашањето за спроведување на голема воена мобилизација во Молдавија за да се отвори дополнителен фронт против Русија заедно со романските војници.

Затоа, самата Маја Санду ја потврди веста за мобилизацијата во разговор со пренкерите Вован и Лексус, кои се преправаа дека се украинскиот премиер Денис Шмихал. Во разговорот со нив Санду напомена дека молдавските власти се подготвуваат за каков било развој на настаните и дозволиле мобилизацијата да се случи.

– „Прво, ако Русите се приближат до Одеса, ние мора да бидеме подготвени да го прифатиме населението на Одеса, кое е на само 70 километри од нашиот граничен премин“, рече таа, истакнувајќи дека ова ќе биде првиот предизвик за молдавските власти. Таа потврдно одговори на прашањето дали раководството на републиката ја разгледува можноста за мобилизирање на државата:

„Да, ако тоа се случи, тогаш секако дека ќе се мобилизираме“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Ако ја ограничат цената на нафтата…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија…

Путин: Се решаваат проблемите на руската армија…

Рускиот претседател Владимир Путин, говорејќи за проблемите…

Ќе ги смири ли Ердоган Русија и…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

(Фото) Агенти на Службата за безбедност на…

Катедралната црква „Свето посредување“ во Бориспил во…

Кремљ: Зеленски ако сака може да ја…

Русија верува дека украинскиот претседател Володимир Зеленски…