Објавено на:

Се пишманија – Американскиот министер за финансии: Руското ембарго за гориво ќе направи повеќе штета отколку корист

t

Американската министерка за финансии Џенет Јелен најави страшни последици доколку се откаже од руското гориво за Запад, пренесува весникот „Хил“.

Според министерот, со целосно ембарго на нафтата, гасот и јагленот, негативното влијание врз економијата на западните земји може да биде поголемо од штетата за Москва.

„Јасно ќе ги зголеми светските цени на нафтата, ќе има разурнувачки ефект врз Европа и другите делови на светот и, спротивно на здравиот разум, всушност може да има многу мало и негативно влијание врз Русија, бидејќи иако Русија ќе извезува помалку, заработката од извозот ќе се зголеми“. “, рече Јелен на прес-конференцијата.

Претходно, австрискиот министер за финансии Магнус Брунер, зборувајќи за можна забрана за испорака на гориво од Русија, изјави дека Австрија нема да го поддржи ембаргото за рускиот гас, бидејќи тоа ќе си донесе повеќе проблеми на себе отколку на Москва.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

АЗЕРБЕЈЏАН И ЕРМЕНИЈА ПРЕД НОВА ВОЈНА: Баку…

Тензиите меѓу Азербејџан и Ерменија за спорниот…

Си го покани Путин да ја посети…

Кинескиот претседател Си Џинпинг, кој е во…

Краделе од модуларната болница: Фатени двајца крадци…

По преземени мерки и активности, полициски службеници…

Пандев: Што да разговарам со Сејдини, кога…

Како и што да разговарам човекот (Муамед…

(Видео) Груби пред ТВ камера прашува луѓе…

Првиот вицепремиер Артан Груби пред телевизиска камера…