Објавено на:

Се поготвува за војна: Тајван објави водич за преживување на инвазија од Кина

t

Единицата за сеопфатна одбранбена мобилизација на Тајван објави водич за граѓаните во случај на војна со Пекинг, комплет со стрипови и совети за преживување, лоцирање засолништа за бомби и подготовка на храна и одредби за прва помош.

Водичот е планиран веќе некое време и доаѓа додека локалните власти сакаат да ја продолжат воената служба подолго од сегашните 4 месеци.

Кина никогаш не се откажа од употребата на сила за да го стави Тајван под своја контрола и ги засили воените активности во близина во изминатите две години, за да ја притисне да ги прифати нејзините барања за суверенитет над островот.

„(Ние) даваме информации за тоа како граѓаните треба да реагираат во воена криза и можни катастрофи кои доаѓаат“, рече Лиу Таи-ји, официјален претставник на единицата за сеопфатна одбранбена мобилизација на министерството, на онлајн прес-конференција.

Тоа ќе овозможи безбедносна подготвеност и ќе им помогне на луѓето да преживеат, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нуклеарната централа “Запорожје” е “екстремно ранлива”

Украинската нуклеарна централа Запорожје три месеци е…

(Видео) Хрват уапсен во Панама за убиство…

На аеродромот во Панама е уапсен хрватски…

Вучиќ повика на обединување на Србите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ им се…

Шоле го охрабрил Вучиќ да преземе чекори…

Специјалниот советник во американскиот Стејт департмент, Дерек…

Ердоган го претстави новиот кабинет: Ова се…

Реџеп Таип Ердоган, откако денеска свечено положи…