Објавено на:

Се реконструира пешачкaта патека на улица Љубљанска во општина Карпош

t

Екипи на ЈП Улици и патишта по налог на Град Скопје деновиве почнаа со реконструкција на оштетената пешачка патека на улицата Љубљанска во општина Карпош. Пешачката патека се реконструира на површина од 2300 квадратни метри, во насока од булевар Партизански одреди до булеварот Илинден.

Во рамките на градежните активности, досега е завршен потегот на пешачката патека кај Сити Мол, каде што се асфалтирани 400 квадратни метри во насока од булеварот Партизански Одреди до крстосницата со улица Волгоградска и поставени се заштитни столпчиња со цел да се спречи непрописно паркирање.

Градежните активности за реконструкција продолжуваат на вториот дел од улица Волгоградска кон улица Разловечко Востание.

Со обновувањето на пешачката патека ќе се олесни движењето на пешаците на овој потег и и ќе се зголеми безбедноста за сите учесници во сообраќајот во овој дел на градот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо невреме ја зафати Србија

Невреме ја зафати Србија, па така на…

Абазовиќ брутален: Или јас или Ѓукановиќ ќе…

Абазовиќ: Она што се случува вечерва во…

(Видео) Најмалку 16 лица се повредени при…

Попладнево се случил инцидент во Тухељски Топлице,…

Молдавија ќе купува природен гас од Романија

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, која е…

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…