Се спрема „Битка“ за Белград

t

Годинава, на 3 април, покрај вонредните парламентарни избори, ќе бидат одржани и редовните претседателски избори, кои се одржуваат на секои пет години, а советниците на локалните собранија ќе ги избираат граѓаните од 14 града и општини, меѓу кои и главниот град Белград, чиј парламент има 110 советници.

Локалните избори на 15 февруари, Денот на српската државност, ги распиша претседателот на српското Собрание, Ивица Дачиќ и тие ќе се одржат во Белград и Бор, како и во општините Аранѓеловац, Смедеревска Паланка, Лучани, Књажевац, Медвеѓа, Бајина Башта, Долјевац, Кула, Кладово, Мајданпек и Сечањ.


Според најавите во медиумите, се чини дека најголемата изборна битка ќе се води околу Белград, бидејќи опозицијата смета дека има шанса да победи на градските избори.

Засега кандидатите се предложени од „Обединета Србија“, која најави дека нејзиниот предлог за градоначалник на Белград ќе биде дипломатот и професор Владета Јанковиќ, потоа коалицијата „Мораме“, чиј предлог ќе биде претставникот на „Да не го давиме Белград“, Добрица Веселиновиќ, кој се активира во 2016 година по незаконското уривање на делот од градот каде што подоцна беше изграден проектот „Белград на вода“. Предлог за градоначалник пред владејачката Српска напредна странка е поранешниот претставник на Србија во ватерполо и актуелен претседател на најнаселената општина Нов Белград, Александар Шапиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендаровски и Вучиќ разговарале за “братските односи…

Претседателите на Македонија и Србија, Стево Пендаровски…

“Утеха” од Милановиќ: Нема да бараме Србите…

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека,…

Пендаровски и Вучиќ ја поздравија одлуката на…

Претседателот Стево Пендаровски на Економскиот форум во…

Гореше небото над Белград, а еве и…

Навивачите на Црвена Звезда ја прославија 33.…

Српските медиуми гневни: Меѓу “кучињата” кои се…

Меѓу т.н кучиња на војната кои се…