Објавено на:

Се спрема нов напад? Русија ги засилува граничните сили на границата со Украина

t

Руските граничари на границата со Украина се засилени со резерви, оклопни возила и групно оружје, изјави армискиот генерал Владимир Кулишов, прв заменик директор, соопшти началникот на граничната служба на ФСБ на Русија.


„Со цел да се спречат вооружени провокации и да се обезбеди гранична безбедност на границата со Украина, единиците на граничната полиција се засилени со резерви, распоредени се дополнителни привремени гранични пунктови. Загрозените области се покриени со зголемени гранични патроли во оклопни возила и со групно оружје. “, рече Кулишов во интервју за Росискаја газета.
Тој истакна дека во исто време, украинските националисти спроведуваат „акции на заплашување“ на границата со Руската Федерација.


„Ситуацијата останува тешка во моментов, што главно се должи на гранатирањето на руските граничари, како и на спроведувањето „заплашувачки акции“ од страна на украинските националисти со нанесување артилериски напади врз граничната инфраструктура и населените места на руска територија, како и поради што има жртви и разурнувања“, рече Кулишов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полски медиум: Калининград можеше да биде наш,…

Полски "Онет": Калининград можеше да биде наш,…

Путин “удри метла”: Големи промени во командата…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека раководството на централните…

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…

Друго е кога ќе се спомне Сармат:…

Украина веројатно нема да презема чекори за…