Објавено на:

Се сретнаа Вучиќ и Ѓилас: Нови избори во Белград се поизвесни?

t

Ѓилас по средбата со Вучиќ: Побарав нови избори во Белград

Во зградата на Претседателството се одржа средба меѓу претседателот на Србија и лидерот на СНС, Александар Вучиќ и претседателот на Партијата за слобода и правда, Драган Ѓилас.

„Побарав Белград да има нови избори до крајот на годината“, изјави Ѓилас по средбата, додавајќи дека Вучиќ рекол дека ќе разговара со своите сопартијци и ќе го соопшти својот став до крајот на неделата.

„Искрено, денеска немавме голем степен на согласност за тоа што разговаравме, освен дека Србија ќе се соочи со голем предизвик. „Со оглед на тоа што Србија е поделена, друга работа за која се договоривме е дека таа мора да има легитимитет“, рече Ѓилас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каевски: Неучество во техничка Влада на ВМРО-ДПМНЕ,…

Евентуално неучество на ВМРО-ДПМНЕ во техничката Влада…

Дојави за бомби во училишта во Белград

Утрово нови анонимни извештаи за поставени бомби…

Дојави за бомби во повеќе белградски училишта

Во неколку белградски училишта денеска повторно пристигнале…

(Видео) ЛИДЕРСКА СРЕДБА ВО ПОНЕДЕЛНИК! Ова се…

Уставни измени, претседателски и парламентари избори и…

Вучиќ: Бугарите негодуваат, затоа што сме попопуларни…

Ги сакам сите вина на нашите браќа…