Објавено на:

Се топи предноста на Макрон: Ле Пен се поблиску до победа во недела!

t

Ле Пен се приближува до Макрон во француската претседателска битка

Пред првиот круг на гласање во недела на француските претседателски избори, разликата на десничарската кандидатка Марин Ле Пен со Емануел Макрон, наводно, е „во границите за грешка“.

Премиерот Мануел Валс изјави дека „е една минута до полноќ“ во понеделникот, додека Макрон ги предупреди поддржувачите на митингот во саботата дека „опасноста на екстремистите денес е уште поголема отколку што беше пред неколку месеци“.

Последното истражување на јавното мислење од Харис Интерактив сугерира дека Макрон е пред 51,5% од 48,5% на Ле Пен – огромен пад од победата на Макрон од 33% во 2017 година. Вториот и последен круг на гласање е закажан за 24 април.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Џонсон на Самитот Г7: Мора да…

Денеска беше одржан Г7 самитот во замокот…

Макрон нападнат за губењето оружје во Украина

Францускиот политичар Жофри Боле го обвини претседателот…

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон…

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека…

Макрон: Абортусот е фундаментално право на жените

Францускиот претседател, Емануел Макрон во петокот рече…

Макрон ги дефинираше условите за посета на…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, изјави дека…