Се укинуваат маските во Италија

t

Владата на Италија одлучи во текот на неделата да го укине задолжителното носење заштитни маски на отворено, воведени за заштита од ковид 19.

Според новото правило, луѓето надвор ќе мора да ги покриваат носот и устата само кога се преполни. Претходно ова правило се применуваше и на отворено и на затворено, без оглед на состојбата со корона вирусот на терен.


Во затворен простор и во јавниот превоз маските се уште се задолжителни.

Од денеска ќе се отворат и италијанските диско-клубови, а за влез потребна е потврда за ковид. Минатата година поради пандемијата долго време беа затворени диско клубовите, а во меѓувреме можеа да се отворат и со помала посетеност.

На туристите кои пристигнуваат во Италија од земјите на ЕУ им треба негативен тест за ковид, доказ за вакцинација или доказ за Ковид-19 за да влезат во земјата, а доказ за статус е потребен во многу туристички дестинации како што се музеи, ресторани и јавен превоз.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија од 1 јули ќе ги наплаќа…

Германија ќе започне да ги наплаќа брзите…

Државјани на Косово уапсени во Италија: Планирале…

Италијанската полиција уапсила двајца млади Албанци, по…

Средба на Џафери со претседателката на италијанскиот…

Соработката меѓу Италија и С. Македонија на…

Хрватскиот МНР позитивен на корона, ќе одат…

Гордан Грлиќ Радман, министер за надворешни и…

Демонстрации во Италија: Бараат повлекување од НАТО?

Во центарот на Рим се одржаа демонстрации…