Се укинува изолацијата за блиските контакти на лица заразени со ковид

t

Владата ја укина мерката за задолжителна изолација на лица што имале блиски контакти со случаи позитивни на Ковид-19.

Од Владата информираа дека за нив останува мерката за носење заштитна маска во затворен простор во период од 7 дена од последниот контакт со лица со потврден Ковид.

Владата на денешната седница донесе одлука за укинување на мерката за задолжително носење маски во затворeни простории. Исклучок ќе има во здравствените домови, аптеките, јавните превозни средства (автобус, воз, авион, такси), установите за згрижување стари лица и лица со посебни потреби.

Одлучено е и учениците од средните училишта да следат настава со физичко присуство, без задолжително носење заштитни маски.

Владата силно ја афирмира препораката на КЗБ маски во затворен простор да носат лицата над 65 годишна возраст, хронично болните и лицата со намален имунитет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

,,Македонската лига е најдобра, за две години…

Рашид Содик е нигериски интернационалец, еден од…

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото…

Според курсната листа на НБРМ, средниот курс…

Денеска се празнува Свети Никифор, патријарх Цариградски

Управуваше мудро и ревносно со Светата Црква…

Спасовски најавува: Набрзо група македонски државјани ќе…

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во…

Бил Гејтс: Почна ерата на вештачката интелигенција

Вештачката интелигенција е едно од најважните технолошки…