Се уште активен шумскиот пожар над кичевското село Туин

t

Се уште е активен шумскиот пожар над кичевското село Туин, опожарена е ситностеблеста шума и сува трева.

На локализација на пожарот интервенираат вработени во ШС„ Лопушник“, а за утре е најавена побројна екипа во гаснењето на пожарот.

– Пожарот се протега на површина од два хектари, а неговото ширење е помогнато од ветерот кој дува од северен правец, изјави Анета Спасеноска, одговорна за пожари во ШС„ Лопушник“.

Таа додаде дека пожарот е далеку од селските куќи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…