Објавено на:

Се чека уште Турција да пресече: Унгарскиот парламент поддржа влез на Финска во НАТО!

t

Унгарскиот парламент на состанокот во понеделникот гласаше за ратификување на членството на Финска во НАТО, според информациите објавени на веб-страницата на унгарското национално собрание.
Приемот на Финска во НАТО го поддржаа 117 пратеници, 40 беа против, а 18 беа воздржани.

Претходно шефот на владејачката фракција Фидес, Мате Кочиш изјави дека унгарскиот парламент на 27 март ќе гласа за членството на Финска во НАТО, а одлуката за членството на Шведска ќе биде донесена подоцна.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан претходно изјави дека унгарската влада ги поддржува Финска и Шведска да влезат во НАТО, но унгарските парламентарци не се ентузијасти да го ратификуваат протоколот, бидејќи властите на овие земји шират „бесрамни лаги“ за Унгарија. Покрај тоа, според него, непосредната граница меѓу НАТО и Русија би пораснала за 1.000 километри. Во двете скандинавски земји беа испратени делегации од унгарскиот парламент.
Финска и Шведска поднесоа барања до генералниот секретар на НАТО за влез во алијансата. Во моментов само Турција ги нема ратификувано апликациите на Шведска и Финска за НАТО. На почетокот Турција го блокираше процесот на разгледување на овие апликации, но веќе на 29 јуни Турција, Шведска и Финска потпишаа безбедносен меморандум кој ги зема предвид сите грижи на Анкара. На 23 март, Комисијата за надворешна политика на турскиот парламент ја разгледа ратификацијата на протоколот за членство на Финска во НАТО, го усвои и потоа мора да го достави до парламентот на разгледување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се чека уште Турција да пресече: Унгарскиот…

Унгарскиот парламент на состанокот во понеделникот гласаше…

Македонија утре одбележува три години од членството…

Утре во касарната „Илинден“ во Скопје со…

(Видео) НАТО во кое Македонија членува ни…

НАТО во кое Македонија членува не го…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Поминат првиот филтер: Парламентарна комисија од Турција…

Комисијата за надворешни работи при турскиот Парламент…