Објавено на:

Се што кажа покојниот Лазански беше во право: Никогаш НАТО нема да се вклучи во војната помеѓу Русија и Украина – еве што не знае Славјанка

t

Легендарниот новинар, а подоцна и српски амбасадор во Русија, Мирослав Лазански предвиде во 2018 година што ја чека Украина во случај на војна со Русија.

Да претпоставиме дека Украина ќе изврши силен воен напад врз Донбас и Крим, а Русите ќе бидат приморани да војуваат. Рускиот одговор започнува со напади на Искандер и воздушни напади врз штабови, комуникациски центри, аеродроми, складишта за гориво и муниција. Опрема за паркирана долж целата длабочина на распоредувањето на украинската армија.

„Истовремено, напред би се придвижиле механизирани извидувачки патроли, десет бригади. Тоа би можеле да бидат единици со оклопни транспортери, но и засилени групи со два до три тенкови, или од две до пет пешадиски борбени возила.

Нивната задача би била откривање непријателски рути тактички групи на растојанија од 75-100 километри.Движењата на овие патроли би биле следени со јуришни хеликоптери, а нивната задача би била да ги уништат непријателските патроли и да ги „почувствуваат“ првите линии на одбраната на непријателот или само да ги откријат движења на главните сили на непријателот.

Од Луганск до Северодонецк – клучната граница на зоната „Север“ – е само 60 километри. Тоа значи дека најнапредните руски единици би ги посетиле Сватово и Славјанск до крајот на третиот ден. На четвртиот ден, војната веќе би се проширила во регионите Харков и Дњепропетровск. Првата и втората линија на украинската одбрана би биле навлезени до целосна длабочина. Нивните најнапредни бригади практично би биле скршени и лишени од тешка опрема. Затоа, преостанатите украински единици би биле принудени да преминат на стационарна одбрана, каде и да се најдат.

Што би можеле да направат Украинците во таква ситуација? Тие би ја фрлиле целата своја расположлива авијација од далечните аеродроми во борба. Пред сè, од аеродромот на западот на Украина. Но, ниту Русите не би седеле со скрстени раце. Затоа, во првите денови од операцијата, проектилите од копното и оние што ги носи авијацијата би го „правеле“ своето на секој од тие аеродроми. Секако дека не би им останале должни ниту Украинците. Аеродромите, транспортните центри, мостовите и сите клучни точки на руската армија долж фронтот ќе бидат подложени на масовни удари. Од тој момент започнува незапирливата ескалација на конфликтот. Зашто, на оној кој доцни во тоа, загарантирано ќе ја изгуби војната. Воениот пораз води до општа политичка криза на страната на поразените, што доведува до промена на власта.

Украина нема тактичко нуклеарно оружје, но дали САД може да му го достават на Киев или може директно да интервенира на страната на Украина? На радарските екрани „Томахавките“ изгледаат како носачи на нуклеарно оружје. Ако само еден „томахавк“ удри во голем град во Русија, одговорот автоматски би следел. И ако има атомски боеви глави на крстаречки ракети, конфликтните страни ќе се соочат со неизбежна размена на стратешки нуклеарни напади.

Токму затоа НАТО и САД нема да војуваат со Русија поради Украина“, заклучи тогаш легендарниот новинар.

– Немаме план за распоредување борбени трупи на НАТО во Украина, нашето внимание е насочено кон обезбедување поддршка – изјави пред неколку дена за Би-Би-Си генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Лазански според сите проценки беше во право.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ: Над 500 лица…

Европол уапси 566 лица и заплени над…

Републиканците најавија гласање на импичмент за Бајден

Републиканците во Претставничкиот дом на САД во…

Јакимовски за тушот од О’Брајан за Мицкоски:…

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, на Фејсбук…