Објавено на:

Се јавија крволочните кучуња: За Тони Блер изјавите дека ќе нема нуклеарна војна биле чудни

t

Поранешниот британски премиер Тони Блер оваа недела изјави дека фактот што Западот ја отфрла можноста за војна со Русија од целосен обем, која речиси сигурно би била нуклеарна, е „чудна тактика“.

Блер, кој беше премиер за време на инвазија на Ирак во 2003 година со лажен изговор за оружје за масовно уништување, тврди дека Владимир Путин ја користи „желбата на НАТО да не предизвика ескалација“ како „чип за пазарење против нас“.

Во објава на веб-страницата на неговиот глобален тинк-тенк, Блер пишува „Можеби тоа е нашата позиција и можеби тоа е вистинската позиција, но постојаното сигнализирање и отстранување на сомнежот од нуклеарна војна е чудна тактика“.

„Има нешто несоодветно во нашето постојано уверување до него дека нема да реагираме со сила“, додава Блер.

Блер признава „Разбирам и прифаќам дека нема политичка поддршка за каков било директен воен ангажман од страна на НАТО на Русија“, но додава „треба да бидеме јасни како ќе одговориме на тоа што прави Путин“.

„Дали е разумно однапред да му кажеме дека што и да прави воено, ќе исклучиме каква било форма на воен одговор? Блер дополнително прашува.

Во меѓувреме, по предупредувањата на неколку други глобалистички фигури дека нуклеарната војна е реална можност, поранешниот белгиски премиер и водечки член на Европскиот парламент Ги Верхофштад изјави дека НАТО има потреба од реформи и дека тоа треба да се направи преку Европската унија и создавањето на армија на ЕУ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Брука: Наместо да спроведува ред, полицаец се…

Полицаец физички нападнал друг полицаец во објект…

Умираме како нација: Негативен природен прираст во…

Во третото тримесечје од 2022 година, во…

И викате Тито нè измисли?! ,,Другар команданте,…

Генералниот скеретар на Левица, Јована Мојсоска, на…

САД се пишманија: Нема да ја прогласат…

САД нема да ја прогласат Русија како…

Минималната плата во Бугарија се зголемува на…

И семејствата со деца од второ, трето…