Се јавија од КАРИЛ: Клиниката не била поплавена, само прокиснало

t

Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување позната како „КАРИЛ“ по невремето во вторник не прима пациенти, бидејќи дел од нејзините простори беа поплавени.

Директорот на Клиниката за трауматологија и на Ургентниот центар, Александар Стојкоски, тврди дека „КАРИЛ“ е делумно во функција бидејќи имало само протекување на вода, а не поплава.

Завчера Министерството за здравство информираше дека поради технички проблеми на одделението за интензивна нега „ТОАРИЛУЦ КАРИЛ“, сите пациенти на кои им е потребна интензивна нега и лекување ќе бидат упатени во јавните здравствени установи, до отстранување на дефектот. Пациенти од Скопје во болниците „8 Септември“ и „Свети Наум Охридски“, пациенти од Источна Македонија во болницата во Штип, од Централна Македонија во Битола, а од западна во Тетово.

Извор: Алсат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најнова вест: Полицаецот ранет во грабнувањето на…

Полицаецот кој беше ранет при филмското грабнување…

АСО: Пријавени 349 штети од поплавата во…

Граѓани и фирми од Скопје пријавиле осигурани…

Се јавија од КАРИЛ: Клиниката не била…

Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување…

(Видео) “Пловат” кревети, мебел и останати производи…

Големото невреме кое го зафати Скопје попладнево,…

Се уште се чекаат резултатите од обдукцијата…

Се уште се чекаат резултатите од обдукцијата…