Објавено на:

Се јави и Абазовиќ: Не би правел драма од забраната за прелет на Лавров

t

Абазовиќ: Не би правел драма по забраната за летање на Лавров

Премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ вечерва изјави дека не треба да има голема драма поради ситуацијата околу забраната за прелет на авионот на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

„Додека се во сила ваквите одлуки, Црна Гора стои на страната на своите партнери и на политиката што е определена кон ЕУ, а ние се однесуваме како другите кои воведоа санкции кон Русија. Јас не би правел никаква драма од тоа, дека некој протестира и би постапете поинаку за да го цениме како дел од политичкото размислување за ситуацијата, но оваа ситуација е сосема јасна“, изјави Абазовиќ за новинарите по прославата на петгодишнината од членството на Црна Гора во НАТО, пренесуваат аналитичарите на порталот.

Абазовиќ додаде дека за тоа имал консултации со министерот за надворешни работи Ранко Кривокапиќ, но додаде дека сите министерства се обврзани да спроведуваат санкции.

„Одлуката на Црна Гора да биде дел од НАТО беше правилна, а сега кога гледаат што се случува во Украина, дури и најголемите скептици се свесни за тоа“, рече Абазовиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Абазовиќ ги повика граѓаните на одговорност и…

Претседателот на црногорската Влада Дритан Абазовиќ стравува…

Премиерите на Црна Гора и Албанија едногласни:…

Премиерите на Црна Гора и Албанија, Дритан…

Абазовиќ ја прифати поканата на Зеленски да…

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ ја прифати поканата…

Абазовиќ најави посета на Србија на 29…

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ најави дека официјално…

Лавров: Постои ризик други земји да бидат…

Постои опасност трети земји да бидат вовлечени…