Се јави нацистот: Македонија да се извини за да влезе во ЕУ!

t

Има многу внатрешни проблеми во Европската унија и би било опасно за нејзината одржливост да се внесат отворени прашања меѓу нејзините сегашни и идни членки. Но, не може да се заобиколи прашањето за проблемите кои се повеќе се откриваат во Република Македонија. Бугарија се залага за пристапување на земјите од Западен Балкан во ЕУ, врз основа на сопствените услуги на секоја земја.

Ова го истакна европратеникот од ВМРО, Ангел Џамбаски на конференција на тема „Западен Балкан“, што се одржа во Националата палата на културата (НДК).

Според неговите зборови, проширувањето на процесот во Западен Балкан се одвива со различен интензитет. Најактивна е интеграциската политика на земјите од Западен Балкан, откако значајни партнери и идни членки ќе бидат земјите Албанија, Косово, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Македонија и Србија откако ќе ги поминат неопходните промени што треба да ги направат во нивните општествата особено последните две земји.

„Секоја земја има свои карактеристики и задачи пред себе. Последните две земји – Македонија и Србија, за да станат дел од Унијата, ќе мора да направат многу реформи и да се ослободат од штетните зависности“, категорично рече Џамбазки.

Тој посочи дека влезот во Европската унија е невозможен без осуда на авторитарните режими и без извинување од авторитарните лидери на угнетените нации и народи од поранешна Југославија.

„Европската унија мора да претстави јасен пристапен пат кој ќе послужи како позитивен поттик за реформи и промени. Многу вакви реформи може да се посочат, да се завршат и да се прават доследно, како пример за позитивна насока е Косово“, истакна Ангел Џамбаски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Добро утро со Инфомакс: По патот на…

Во чест на големиот македонски револуционер, апостол…

Македонското и бугарското МВР на заеднички состанок…

Бугарските медиуми попладнево објавија дека тамошниот технички…

Бугарија кога вака? Шолц потсети на одговорноста…

Германскиот канцелар Олаф Шолц потсети на историската…

Ова е веќе лудило: Бугарија со нота…

 Бугарското Министерство за надворешни работи ќе испрати…

Спремен за во Влада, Таравари на Твитер:…

 Претседателот на Алијанса за Албанците (АА), Арбен…