СЗО алармира: Пандемијата не е завршена, ќе има нови соеви

t

Една од главните научници на СЗО, Сумија Сваминатан, денеска изјави дека светот се уште не завршил со пандемијата на Ковид-19, бидејќи ќе има нови варијанти на коронавирусот.

„Видовме како вирусот еволуира и мутира, така што знаеме дека ќе има повеќе нови варијанти, позагрижувачки варијанти, што значи дека не сме на крајот на пандемијата“, им порача Сваминатан на новинарите во Јужна Африка.

Таа заедно со генералниот директор на СЗО, Тедрос Гебрејесус, ги посети погоните за производство на вакцини.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шефот на кинеската дипломатија во посета на…

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји…

(Видео) Портпаролот на Бајден одбива да одговори…

На социјалните мрежи е објавена снимка од…

Американците повторно ќе мораат да носат маски…

Во САД, со почетокот на школската година…

Расте бројот на милионери во светот

Во својот последен годишен извештај, швајцарската банка УБС открива…

СЗО предлага поскапување на цигарите: Кутија ќе…

Според ставот на Светската здравствена организација, цената…