СЗО алармира: Пандемијата не е завршена, ќе има нови соеви

t

Една од главните научници на СЗО, Сумија Сваминатан, денеска изјави дека светот се уште не завршил со пандемијата на Ковид-19, бидејќи ќе има нови варијанти на коронавирусот.

„Видовме како вирусот еволуира и мутира, така што знаеме дека ќе има повеќе нови варијанти, позагрижувачки варијанти, што значи дека не сме на крајот на пандемијата“, им порача Сваминатан на новинарите во Јужна Африка.


Таа заедно со генералниот директор на СЗО, Тедрос Гебрејесус, ги посети погоните за производство на вакцини.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија ќе ги напушти и Светската трговска…

Руското Министерство за надворешни работи му предложи…

Во Полска 38% од луѓето се откажале…

Зголемените животни трошоци ги принудуваат Полјаците да…

Дел од школите во Србија ќе преминат…

За да се заврши успешно школската година…

Во Триполи повторно дојде до судири откако…

Во Триполи денеска повторно дојде до судири…

„Рајанер“: Цените на летовите ќе се зголемат…

Извршниот директор на нискобуџетната авиокомпанија „Рајанер“, Мајкл…