Објавено на:

СЗО: Евакуирани луѓе од Азовстал се на пат кон безбедност под украинска контрола

t

Луѓето евакуирани од опколената фабрика за челик Азовстал во Мариупол се „на пат“ кон областите под контрола на украинската влада, подалеку од најинтензивните борбени зони, рече претставничката на СЗО за регионални вонредни ситуации.

Докторката Дорит Никан од Запорожје преку видео зборуваше со новинарите во Женева.


Таа рече дека екипи на СЗО, ОН и хуманитарни организации се распоредени да пружат помош за околу стотина луѓе евакуирани од челичаната, а болниците се подготвени да примат повредени.

Евакуацијата ја предводат координаторот на ОН за хуманитарна помош и претставници на Меѓународниот комитет на Црвениот крст, со одобрение на украинските и руските власти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

,,До кога ќе ги снемува спортските брендови”?

Македонскиот ракометен првак и најтрофеен клуб Вардар…

Песков за забраната на увоз на злато:…

Русија на санкциите за забрана на увоз…

Арсовска додели награди и благодарници за најдобрите…

Градоначалничката Данела Арсовска денеска додели награди и…

Зеленски се сретна со Санду: Со Молдавија…

Володимир Зеленски се сретна со молдавската претседателка…

Се сруши зграда во Будимпешта, има и…

Четворица минувачи се повредени денеска во Будимпешта…