Објавено на:

СЗО истражува: Дали луѓе губеле слух после примена вакцина против Ковид-19?

t

Светската здравствена организација (СЗО) ги испитува ретките извештаи за губење на слухот и други проблеми со слухот по вакцинацијата против коронавирусот.

Во билтенот објавен на нејзината веб-страница, СЗО соопшти дека е свесна за ненадејните проблеми со слухот, особено тинитус, кои би можеле да се поврзат со вакцините против коронавирусот.

СЗО пријави 367 случаи на тинитус и 164 случаи на губење на слухот ширум светот кај луѓето кои примиле вакцина против коронавирус, обично во рок од еден ден по вакцинацијата. Во светот се дадени повеќе од 11 милијарди дози вакцина против Ковид-19, така што се чини дека проблемите со слухот се исклучително ретки во споредба со бројот на дадени дози.

Луѓето кои пријавиле тинитус биле на возраст од 19 до 91 година, а речиси три четвртини биле жени.

Извештаите дојдоа од 27 земји, вклучувајќи ги Италија, Обединетото Кралство и САД. Повеќе од една третина се пријавени меѓу оние кои работат во здравствениот сектор.

Апликациите беа идентификувани од Центарот за мониторинг во Упсала, независна, непрофитна организација во Шведска која соработува со СЗО. Многу пациенти се опоравија, се вели во извештајот. Некои претходно изјавија за NBC News дека тинитусот им го променил животот со месеци.

Проблемите со слухот се опишани како зуење или подсвиркване во едното или двете уши. Причината за тинитус кај овие луѓе сè уште не е позната, а нема докази дека вакцините можат да предизвикаат некакви проблеми со слухот, според СЗО, Центрите за контрола и превенција на болести и компании кои произведуваат вакцини.

Истражувањата за ова прашање се ограничени. Студијата објавена во февруари ги разгледа извештаите за проблеми со слухот по вакцинацијата против корона, но покажа дека таквите проблеми не се почести по вакцинацијата отколку што би се очекувало кај општата популација.

Друга студија, исто така објавена минатиот месец, откри минимално зголемување на проблемите со слухот по примањето на вакцината против корона Фајзер/ Бионтек.

Во билтенот на СЗО се наведува дека 80 отсто од пријавените случаи на тинитус се развиле по вакцината Фајзер. Но, тоа би можело да биде затоа што многу извештаи за проблеми со слухот дошле од здравствени работници кои биле меѓу првите кои ја примиле вакцината. Портпаролот на Фајзер подоцна изјави за NBC News дека компанијата не открила „причинско-последична врска“ помеѓу вакцината против корона и извештаите за проблеми со слухот.

– Со оглед на тоа што се уште има ограничени податоци во литературата кои даваат докази за оваа поврзаност, потребно е дополнително следење, соопшти СЗО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За Ковид-тестови во приватните лаборатории граѓаните платиле…

Главиот државен ревизор, Максим Ацевски во гостување…

Никој веќе не се вакцинира: Бугарија уништува…

Бугарија уништува големи количини на  вакцини со…

Кина го демантира ФБИ: Ковид-19 не излезе…

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи,…

И сега што правиме? ФБИ вели коронавирусот…

Американското Министерство за енергетика го ревидираше своето…

Добра вест: Ковид-прекршителите ќе добијат условна наместо…

Добра вест за луѓето кои имаат прекршоци…