Објавено на:

СЗО: Мајмунските сипаници засега не се глобална здравствена закана

t

Мајмунските сипаници сè уште не претставуваат глобална здравствена закана, одлучи Светската здравствена организација (СЗО) по дводневна дебата, иако извршниот директор на Тедрос, Аданом Гебрејесус, рече дека е длабоко загрижен за избувнувањето.

„Длабоко сум загрижен бидејќи ова е очигледно закана за здравјето што се развива, која моите колеги и јас во Секретаријатот на СЗО ја следиме многу внимателно“, рече Тедрос.

Етикетата „глобална вонредна состојба“ во моментов се однесува само на пандемијата на коронарниот вирус и тековните напори за искоренување на детската парализа, а здравствената агенција на ООН, по дискусиите на меѓународните експерти, се откажа од примената на овие мерки за епидемијата на мајмуни сипаници.

Претходно беа прогласени само шест вакви итни случаи: поради ковид-19 (2020), појава на ебола во Демократска Република Конго (2019), ширење на вирусот Зика (2016), полиомиелитис или детска парализа (2014), поради епидемијата на ебола во Западна Африка (2014) и ширењето на вирусот H1N1 или свинскиот грип што ја предизвика пандемијата (2009).

Во случај на прогласување глобална здравствена закана, би можело да се активираат механизмите на меѓународна соработка со цел да се ограничи натамошното ширење на болеста, што воедно би било сигнал до поединечните земји да се подготват, односно да ги зајакнат капацитетите на нивните здравствени услуги.

СЗО ја дефинира вонредната состојба во областа на јавното здравје од меѓународно значење, како „вонреден настан за кој е утврдено дека претставува ризик за јавното здравје на другите земји поради глобалното ширење на болести кои потенцијално бараат координирана меѓународна одговор“.

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, претходно истакна дека „јасно е дека постои необична ситуација“ бидејќи вирусот се однесува поинаку, а мајмуните сипаници се појавуваат во сè поголем број земји, што бара координирана меѓународна реакција.

Извор: ТВ 21

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Конечно добра вест: СЗО вели на повидок…

Светот никогаш не бил во подобра позиција…

Македонското здравство под лупа на СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) во својот најнов извештај забележува…

Регионален директор на СЗО обвинет за расистичко…

Светската здравствена организација (СЗО) на неодредено време…

СЗО размислува да прогласи глобална вонредна состојба…

Комитетот за итни случаи на Светската здравствена…

СЗО: Ковид-19 продолжува да се шири и…

Светската здравствена организација (СЗО) очекува „високо ниво“…