Објавено на:

СЗО: Нема потреба од масовна вакцинација против мајмунски сипаници

t

Нема потреба од масовна вакцинација против мајмунски сипаници, но следењето на контактите и изолацијата остануваат суштински за да се спречи појавата, рече во петокот Розамунд Луис, раководител на одделот за сипаници на Светската здравствена организација.

За време на брифингот во Женева, Луис рече дека, според најновите совети од СЗО, само луѓето кои професионално се справуваат со вируси – т.е. лабораториски персонал, здравствени работници и прва помош – можеби ќе треба да се земат предвид за дополнителна заштита. Се верува дека контрамерките против мали сипаници, вклучително и вакцините, се ефикасни против мајмунските сипаници.


„Она што досега го советувавме е дека нема потреба од масовна вакцинација, нема потреба од големи кампањи за имунизација“, рече Луис.

Сепак, објасни таа, бидејќи болеста се пренесува првенствено со близок физички контакт, контакт кожа со кожа и контакт лице в лице, „следењето на контактите, истрагата и изолацијата засега остануваат примарни начини на контрола. ”

Експертот на СЗО истакна дека е „критично важно“ изолацијата на контактите да се сфати многу сериозно.

Во меѓувреме, Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство (УКХСА) во петокот соопшти дека во последните 24 часа се идентификувани 16 нови случаи на мајмунски сипаници, со што вкупниот број на случаи на Обединетото Кралство се искачи на 106. Ова ја прави Британија земја со најголем број на случаи во Европа.

„Ризикот за населението во Обединетото Кралство останува низок, но бараме од луѓето да внимаваат на какви било нови осипи или лезии, кои би се појавиле како дамки, чиреви или плускавци, на кој било дел од нивното тело“, велат од агенцијата.
УКХСА откри дека купила над 20.000 дози вакцина против сипаници наречена Имванекс, која се нуди за блиски контакти на пациенти со сипаници.

Претходно оваа недела, Алберт Бурла, главен извршен директор на Pfizer – компанијата зад една од најкористените вакцини за Ковид – рече дека е многу мала веројатноста појавата на мајмунски сипаници да се претвори во пандемија бидејќи вирусот не е особено пренослив.

„Остануваме мирни и ја следиме ситуацијата, но мислам дека во моментов вистинскиот проблем сè уште е Ковид“, рече тој за Скај њуз.

Десетици случаи на мајмунска сипаница – болест која остава карактеристични пустули на кожата, но ретко резултира со смртни случаи – се идентификувани во САД, Канада, Австралија и Европа.

СЗО претходно предупреди дека Европа треба да очекува бран случаи на мајмунски сипаници во наредните месеци. Исто така, истакна дека сегашното ширење на вирусот е „атипично“ бидејќи претходно беше ограничено главно на централна и западна Африка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СЗО: Нема потреба да се откажуваат масовни…

Светската здравствена организација (СЗО) не гледа потреба…

СЗО ја укинува поделбата на ендемични и…

Светската здравствена организација ја укина, во својата…

Ајде нова стота доза: СЗО поддржа употреба…

Советничката група на Светска здравствена организација (СЗО)…

СЗО е спремна за диструбуција на вакцини…

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека…

Останува мистерија: Пропадна последната истрага на СЗО…

Светската здравствена организација соопшти дека нејзината последна…