Објавено на:

СЗО предупредува: Можна епидемија на колера во Мариупол

t

СЗО: Можна епидемија на колера во Мариупол

Менаџерката на Светската здравствена организација за инциденти во Украина, Дорит Никан денеска изјави дека СЗО се подготвува за потенцијална епидемија на колера во Мариупол, каде што се оштетени многу инфраструктурни објекти.

Оштетени се многу цевки, а од терен добиваме информации дека на улиците има езерца и дека се измешани канализацијата и водата за пиење, изјави Ничан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прорускиот градоначалник на Мариупол преживеал обид за…

Лидерот на проруската и сепаратистичка администрација во…

Мариупол оживува: Многу жители се вратија дома,…

Мариупол оживува: Многу граѓани се вратија дома,…

Путин го доби планот: Русија планира да…

Русија планира да го обнови Мариупол за…

Уште ова ни требаше: Шпанија потврди прв…

Шпанија го потврди првиот случај на колера…

Русија откри каде ги “смести” заробените Азовци…

Главните бранители од челичарницата Азовстал кои војуваа…