СЗО препорача два нови лeкови пpoтив Ковид-19

t

Панелот на Светската здравствена организација (СЗО) денеска официјално препорача два нови третмани против ковид-19 за одредени случаи.

Сега има вкупно пет лекови на листата на третмани препорачани од СЗО.

Како што е објавено во Британскиот медицински журнал, експертите на СЗО препорачуваат лекување на ковид-19 со синтетички антитела, сотровимаб и лек кој вообичаено се користи против ревматоиден артритис, барицитиниб.

Сотровимаб се препорачува за пациенти со благ облик на ковид, но кои имаат висок ризик од хоспитализација.

Барицитиниб се препорачува за „пациенти со тежок или критичен ковид“, кој мора да се дава во комбинација со кортикостероиди.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СЗО предупредува: Подгответе се за нова пандемија!

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО)…

Зеленски ги пофали воените единици за одбраната…

Украинскиот претседател Володомир Зеленски одржа средба со…

63 смртни случаи, можеби како последица на…

Од спроведени над 4,4 милиони вакцинации против…

Американската Агенција за храна и лекови го…

Администрацијата за храна и лекови на САД…

Германскиот министер за здравство “ја прогласи короната…

Во Германија на полноќ истече условот за…