Објавено на:

СЗО смирува: Нема докази дека вирусот на мајмунски сипаници мутирал

t

Светската здравствена организација нема докази дека вирусот на мајмунски сипаници мутирал, изјави еден од извршните директори на агенцијата на ОН, истакнувајќи дека заразната болест која е ендемична во западна и централна Африка има тенденција да не се менува, пренесе Ројтерс.

Според агенцијата, Розамунд Луис, шеф на секретаријатот за мали сипаници, кој е дел од Програмата за итни случаи на СЗО, на брифингот изјави дека мутациите обично се пониски кај овој вирус, иако секвенционирањето на геномот на случаите ќе помогне да се информира за разбирање на моменталната епидемија

Повеќе од 100 сомнителни и потврдени случаи во неодамнешното избувнување на вирусот во Европа и Северна Америка не се тешки, рече Марија ван Керхове, раководител на Одделот за новите болести при СЗО, како и за анализирање на Ковид-19.

Епидемиите се атипични, според СЗО, бидејќи се случуваат во земји каде што вирусот не циркулира редовно. Научниците се обидуваат да го разберат потеклото на случаите и дали нешто во врска со вирусот се променило.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СЗО размислува да прогласи глобална вонредна состојба…

Комитетот за итни случаи на Светската здравствена…

СЗО: Ковид-19 продолжува да се шири и…

Светската здравствена организација (СЗО) очекува „високо ниво“…

Предупредување од СЗО: Мајмунските сипаници се опасност…

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека „трајното…

СЗО: Мајмунските сипаници засега не се глобална…

Мајмунските сипаници сè уште не претставуваат глобална…

СЗО: Нема потреба да се откажуваат масовни…

Светската здравствена организација (СЗО) не гледа потреба…