Силен земјотрес во Словенија, се осетил и во Хрватска – потресот ги разбудил луѓето

t

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала е почувствуван утрово во Словенија, кај Љутомер, на 40 километри од Марибор. Земјотресот бил почувствуван и во Хрватска во близина на границата со Словенија. Според словенечкото надлежно министерство, земјотрес со јачина од 1,5 степени според Рихтер е почувствуван во близина на Марибор.

Земјотресот ги разбуди Словенците на божиќното утро. Според првите информации од ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени, а подоцна е сменет на 3,8.

Бројни граѓани веќе ја преплавија апликацијата со коментари.

Објава може да погледнете ТУКА.

– Добро стресе, напиша еден.

– Креветот ми се тресеше јако, скокнав на нозе, не знаев што се случува, јавува друг граѓанин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Три лица загинаа откако се преврте автобус…

На автопатот кај Мурска Собота во Словенија,…

ЕУ да даде приоритет на интеграцијата на…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави денеска дека…

Вучиќ зема најмала плата од сите претседатели…

Иако вчера му беше зголемена платата, српскиот…

Гренел: Трамп сакаше економски развиен Балкан, дојде…

Поранешниот специјален пратеник на американскиот претседател Доналд…

Градоначалникот на Љубљана меѓу најмоќните луѓе во…

Словенечкиот неделник „Репортер” објави дека долгогодишниот градоначалник…