Објавено на:

Силен земјотрес го погоди Еквадор утрово

t

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала во 6:28 часот го погоди брегот на Еквадор.

Европско Медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) наведува дека епицентарот бил на длабочина од 40 километри и 10 километри оддалечен од Есмералдас, град со 165.000 жители.

Сведоците велат дека потресот траел меѓу 15 и 30 секунди и дека мебелот им се тресел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хорор во Мексико: Силен земјотрес од 7,6…

Силен земјотрес со јачина од 7,6 степени…

Страшен земјотрес во Кина: Над 30 луѓе…

Во земјотресот со јачина од 6,8 степени…

Нов земјотрес ја стресе Албанија

Земјотрес со јачина од 3.8 степени според…

Силен земјотрес на југот од Грција

Силен земјотрес со јачина од 5.2 степени…

Скопје е разурнато, веќе не постои: Холандски…

Денеска се одбележуваат 59 години од катастрофалниот…