Објавено на:

Силен земјотрес го погоди кинескиот град Лиџијанг – повредени се најмалку 15 лица

t

Најмалку 15 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала што денеска го погоди кинескиот град Лиџијанг во југозападната провинција Јунан, соопшти локалната сеизмолошка агенција.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри, наведува агенцијата.

Други податоци за евентуална материјална штета засега не се соопштени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Експерти за дезинформации во канцелариите на ЕУ…

Повеќето од неодамнешните кампањи на Русија се…

Повторно врие: Тајван тестира крстосувачка ракета способна…

Тајван тестира крстосувачка ракета способна да погоди…

(Во живо) СТРАШНО! Земјотресот од 7,7 степени…

Во врска со земјотресот што се случи…

Кинезите со остра реакција до САД поради…

Кинеското Министерство за надворешни работи изрази силно…

Крај на драмата: САД соопштија дека го…

САД соопштија дека е соборен кинескиот воздушен…