Силен земјотрес го погоди Кипар

t

Силен земјотрес го погоди Кипар, со јачина од 5,1 степени.
Епицентарот на земјотресот бил на 60 километри западно од Пафос, во Средоземното Море, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Земјотресот е почувствуван и во други земји од источниот Медитеран, Турција, Израел, Египет …
Засега нема информации за евентуални жртви и штети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјотрес ја стресе Македонија утринава

Земјотрес утрово е регистриран во Македонија. Според…

Земјотрес во Албанија, почувствуван и на македонска…

Земјотрес со интензитет од 4,2 степени според…

Германија прати војници во Кипар за ослободување…

Гермаинија прати специјални единици во Кипар за…

Земјотрес во Бугарија почувствуван и во источна…

Во околината на Благоевград утрово во 8…

Најмалку 43.844 луѓе загинаа во земјотресите во…

Турските власти соопштија дека најмалку 38.044 луѓе…