Објавено на:

Силен земјотрес ја погоди Турција

t

Силен земјотрес ја погоди Турција, соопштуваат турските медиуми повикувајќи се на соопштние од Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала го погоди источниот дел на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.


Првично беше соопштено дека земјотресот бил со јачина од 5,6 степени. Земјотресот е регистриран на длабочина од седум километри.

Засега нема извештаи за евентуална материјална штета или повредени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Чавушоглу: Загриженоста на Турција за Финска и…

Турција има легитимни безбедносни грижи поради поддршката…

Земјотрес го стресе Гостивар

Земјотрес од 2.2 степени денеска го стресе Гостивар. …

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според…

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според…

Стејт департментот ја демантира Турција: Нема услови…

Турција не упати никакви посебни барања во…

Серија земјотреси во Албанија: Ноќта ќе се…

Серија земјотреси вечерва се регистрирани во соседна…