Објавено на:

Силен земјотрес ја стресе Турција

t

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала вечерва ја погоди провинцијата Ван во источна Турција, која се граничи со Иран.

Засега нема податоци за жртви или повредени, објави турското Министерство за здравство на Твитер.

Според турската агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД), земјотресот бил на длабочина од 18,6 километри, а се случил во 21:35 часот, пренесува АП.

Гувернерот на Ван Озан Балџи изјави за Анадолија дека по земјотресот не се добиени „негативни извештаи“, но дека екипите за итни случаи работат на идентификување на потенцијалната штета.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Турција го зголеми извозот на стоки во…

Турција го зголеми извозот на стоки во…

Босфор привремено затворен за сообраќај во двете…

Протокот Босфор е затворен за сообраќај во…

Силен земјотрес на југот од Грција

Силен земјотрес со јачина од 5.2 степени…

Турција е спремна да “ги седне” на…

Турција е подготвена да понуди платформа за…